Krvavá nedeľa v Černovej.

Autor: Miroslav Medvecký Heretík | 24.10.2013 o 10:49 | (upravené 29.10.2013 o 19:58) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  69x

Začiatok minulého storočia nevyzeral z hľadiska Slovákov ako národa nijak ružovo. Maďarizácia naberala na obrátkach a každý prejav národného cítenia bol trestaný. Propagátori odnárodňovania už netrpezlivo čakali na zánik Slovákov ako národa. lenže v spoločnosti, tak ako vo fyzike platí zákon akcie a reakcie a tieto aktivity vyvolali odozvu na slovenskej scéne, ktorá sa maďarizátorským kruhom rozhodne nemohla páčiť. Veľký kus práce na tomto poli urobili najmä Slováci v USA. A Slováci sa dostávali do povedomia aj mnohých vzdelancov svetového formátu a slovenská otázka sa týmto preniesla cez hranice Uhorska. Takže začiatkom storočia sa napriek celej mašinérii odnárodňovacieho teroru mohli Slováci do budúcnosti dívať s istou nádejou. Vtedy však došlo k udalosti, ktorá doslova otriasla nielen Slovákmi, ale celou Európou. K udalosti v Černovej…

Čo sa v Černovej stalo?

Kostol v Černovej mal podľa rozhodnutia vtedajšej cirkevnej vrchnosti posvätiť dekan Martin Pazúrik 27. októbra 1907. Obyvatelia obce sa však vzopreli a žiadali, aby tak urobil ich rodák Andrej Hlinka. Úrad hlavného slúžneho v Spišskej Kapitule vyslal v sobotu 26. októbra do obce skupinu žandárov, aby nastolili poriadok. Na uliciach bol však pokoj. Nebolo tomu tak ale nasledujúci deň, teda v nedeľu, keď malo dôjsť k posväteniu kostola. Do obce prišla ďalšia skupina žandárov. Keď zástup ľudí obkolesil prichádzajúce koče a žiadal, aby z obce odišli, vypukol zmätok. Vtedy veliteľ žandárov vydal bez predbežného varovania rozkaz: „Strieľať!" Výsledkom bolo 15 mŕtvych a desiatky zranených, z toho niekoľko ťažko. Uhorské úrady obvinili z organizovania nepokojov vyše 55 ľudí.

Masaker v Černovej mal široký ohlas a to nielen v slovenskej domácej či krajanskej tlači. Európska aj svetová verejnosť bola týmto aktom násilia ohromená a meno malej liptovskej obce sa v tlači skloňovalo vo všetkých pádoch. Veď zavraždiť v strede Európy počas hlbokého mieru 15 neozbrojených ľudí to bolo čosi nemysliteľné. Darmo uhorské úrady vyvíjali snahu ospravedlniť tento zločin kampaňou v tlači, zámerným zahmlievaním a klamaním, či zmanipulovaným súdnym procesom.

 

A čo dodať na úplný záver? Asi len to, že aj keď bol černovský masaker strašnou tragédiou, nešlo vo vtedajšom Uhorsku o ojedinelú udalosť. V Liskovej, kde mimochodom pôsobil dekan Pazúrik, ktorý mal namiesto Hlinku v onú krvavú nedeľu vysvätiť černovský kostol, bolo počas volieb v roku 1898 žandármi zavraždených 5 ľudí. Černová však bola, je a bude symbolom útlaku a brutálneho násilia uhorskej vládnej moci voči Slovákom. Ak teda spomíname na jej obete, spomíname na všetky obete tohto teroru.

 

(Zdroj: Verný sebe, svorne napred, vikipedia.)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?