Krvavá nedeľa v Černovej.

Autor: Miroslav Medvecký Heretík | 24.10.2013 o 10:49 | (upravené 29.10.2013 o 19:58) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  75x

Začiatok minulého storočia nevyzeral z hľadiska Slovákov ako národa nijak ružovo. Maďarizácia naberala na obrátkach a každý prejav národného cítenia bol trestaný. Propagátori odnárodňovania už netrpezlivo čakali na zánik Slovákov ako národa. lenže v spoločnosti, tak ako vo fyzike platí zákon akcie a reakcie a tieto aktivity vyvolali odozvu na slovenskej scéne, ktorá sa maďarizátorským kruhom rozhodne nemohla páčiť. Veľký kus práce na tomto poli urobili najmä Slováci v USA. A Slováci sa dostávali do povedomia aj mnohých vzdelancov svetového formátu a slovenská otázka sa týmto preniesla cez hranice Uhorska. Takže začiatkom storočia sa napriek celej mašinérii odnárodňovacieho teroru mohli Slováci do budúcnosti dívať s istou nádejou. Vtedy však došlo k udalosti, ktorá doslova otriasla nielen Slovákmi, ale celou Európou. K udalosti v Černovej…

Čo sa v Černovej stalo?

Kostol v Černovej mal podľa rozhodnutia vtedajšej cirkevnej vrchnosti posvätiť dekan Martin Pazúrik 27. októbra 1907. Obyvatelia obce sa však vzopreli a žiadali, aby tak urobil ich rodák Andrej Hlinka. Úrad hlavného slúžneho v Spišskej Kapitule vyslal v sobotu 26. októbra do obce skupinu žandárov, aby nastolili poriadok. Na uliciach bol však pokoj. Nebolo tomu tak ale nasledujúci deň, teda v nedeľu, keď malo dôjsť k posväteniu kostola. Do obce prišla ďalšia skupina žandárov. Keď zástup ľudí obkolesil prichádzajúce koče a žiadal, aby z obce odišli, vypukol zmätok. Vtedy veliteľ žandárov vydal bez predbežného varovania rozkaz: „Strieľať!" Výsledkom bolo 15 mŕtvych a desiatky zranených, z toho niekoľko ťažko. Uhorské úrady obvinili z organizovania nepokojov vyše 55 ľudí.

Masaker v Černovej mal široký ohlas a to nielen v slovenskej domácej či krajanskej tlači. Európska aj svetová verejnosť bola týmto aktom násilia ohromená a meno malej liptovskej obce sa v tlači skloňovalo vo všetkých pádoch. Veď zavraždiť v strede Európy počas hlbokého mieru 15 neozbrojených ľudí to bolo čosi nemysliteľné. Darmo uhorské úrady vyvíjali snahu ospravedlniť tento zločin kampaňou v tlači, zámerným zahmlievaním a klamaním, či zmanipulovaným súdnym procesom.

 

A čo dodať na úplný záver? Asi len to, že aj keď bol černovský masaker strašnou tragédiou, nešlo vo vtedajšom Uhorsku o ojedinelú udalosť. V Liskovej, kde mimochodom pôsobil dekan Pazúrik, ktorý mal namiesto Hlinku v onú krvavú nedeľu vysvätiť černovský kostol, bolo počas volieb v roku 1898 žandármi zavraždených 5 ľudí. Černová však bola, je a bude symbolom útlaku a brutálneho násilia uhorskej vládnej moci voči Slovákom. Ak teda spomíname na jej obete, spomíname na všetky obete tohto teroru.

 

(Zdroj: Verný sebe, svorne napred, vikipedia.)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?