Rod Medvecký, Medveczký, Medvecky, Medwecky minulosť a súčasnosť.

Autor: Miroslav Medvecký Heretík | 27.12.2013 o 19:18 | (upravené 28.12.2013 o 18:59) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  492x

Potomkov  tohto významného rodu dnes združuje Občianske združenie Medvedie, ktoré každých 5 rokov organizuje Celosvetové stretnutie rodu Medvecký. ( Viac informácií na stránke www. Medvedzie.sk). Maďarská vetva Medveczký sa organizuje v združení URSUS.

 

Oravská stolica bolo podobne ako väčšina ostaných žúp na severe Slovenska prakticky čisto slovenská a to aj čo sa týka šľachty. Na rozdiel od susedných stolíc Trenčianskej, Turčianskej a Liptovskej stolice však bola slabšie osídlená a žilo v nej aj menej šľachty. Vznik zemianstva na Orave bol oproti susedným stoliciam značne spomalený. Aj keď slovanské osídlenie Oravy je veľmi staré a dolná časť Oravy bola osídlená Slovanmi už v predveľkomoravskom období, bola však osídlená pomerne riedko.

Z roku 1355 pochádza donácia na zem v údolí Medvedzieho (dnes Medveckého) potoka, kde vznikla kuriálna dedina Medvedzie, dnes mestská časť mesta Tvrdošín, ktorá patrila rodu Medvecký. Túto donáciu udelil kráľ Ľudovít I. Ladislavovi a Urbanovi Medveckému, dovtedajším poddaným Oravského panstva,, ktorých zároveň povýšil do šľachtického stavu.

V roku 1510 sa Malý Bysterec dostal najprv do rúk liptovského rodu Smrečanský. A v roku 1533 ho daroval Ján Zápoľský Jánovi Medveckému. V roku 1547 sa Malý Bystrerec spomína ako majetok Pavla Medveckého (Pawel Medweczky), okrem neho sa tam spomínajú aj Ladislav a Gašpar Medvecký.

Medvecký boli početná, značne rozvetvená zemianska rodina, písali sa aj ako Medveczky, Medwecky, Medweczky. Rod Medvecký sa delil na vetvy s prímenami  ako Gašparovie, Matejovič, Ursíni, Balážovie, Medvedzi, Kubovie, Tomovič, Lavrovič, Sitárik, Ollík, Rapák, Kukla, Lacko, Hrebenár, Bachár, Janček, Boršuk, Benko, Martinek, Michalek, Paterek, Pavlík, Heretík, Kukla, Páterek , Beňo, Ferčík, Mikuška, Kubický, Miklušovie, Huráčik a Fridrich. V roku 1745 bolo na Orave 45 zemianskych rodín s menom Medvecký. Rod Medvecký sa rozšíril aj do iných stolíc ako napr. Spišskej, Trenčianskej, Liptovskej alebo Zvolenskej stolice, ale aj na dolnú zem a do celého sveta.  A v roku 1778 bolo len v samotnom Medvedzí 36 rodín s tým tom menom. Niektorí zemania z tohto rodu pôsobili v stoličnej správe Oravskej stolice, ako napr. Michal Medvecký, ktorý bol slúžny v roku 1617 alebo Ladislav Medvecký, ktorý bol slúžny a stoličný prísediaci v roku 1713. V súpise šľachty Oravskej stolice z roku 1845 sú v dedine Medvedzie uvedení len zemania z rodu Medvecký. A to z vetiev s prímenami Rapák, Kukla, Lacko, Heretík, Ollík, Huta, Bachár, Janček, Boršuk, Benko, Martinek, Kančik, Michalek, Paterek, Pavlík atď.. V uvedenom súpise sú zemania z rodu Medveckí uvedení aj v ďalších oravských obciach a to v mestečku Tvrdošín, v mestečku Trstená, v Krásnej Hôrke, v Oravskom Podhradí, v Bobrove a v Ústí. Súpis z roku 1828 zachytáva rod Medvecký v kuriálnej dedine Malý Bysterec. Rod Medvecký patril medzi tie zemianske rody, ktoré si zachovali slovenské povedomie aj v čase maďarizácie a viacerí členovia rodu sa angažovali v národnom hnutí. Z nich je treba spomenúť najmä etnografa, historika, národovca Karola Antona Medveckého, ktorý bol v roku 1918 jedným zo signatárov Martinskej deklarácie, tajomníkom Slovenskej národnej rady a členom Revolučného národného zhromaždenia. Neskôr pôsobil tiež ako referent pre cirkevné záležitosti na Ministerstve s plnou mocou pre správu Slovenska. Bol autorom štvorzväzkového diela Slovenský prevrat.

Treba spomenúť aj kpt. Mieczysława Medweckiego pilota poľskej armády, ktorý padol v II. Svetovej vojne ako prvý poľský pilot.

Rod Medvecký má na Orave dodnes veľa potomkov a to nielen  v samotnom Medvedzí a v ďalších oravských a slovenských obciach, ale aj v celom svete.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?