Rod Medvecký, Medveczký, Medvecky, Medwecky minulosť a súčasnosť.

Autor: Miroslav Medvecký Heretík | 27.12.2013 o 19:18 | (upravené 28.12.2013 o 18:59) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  448x

Potomkov  tohto významného rodu dnes združuje Občianske združenie Medvedie, ktoré každých 5 rokov organizuje Celosvetové stretnutie rodu Medvecký. ( Viac informácií na stránke www. Medvedzie.sk). Maďarská vetva Medveczký sa organizuje v združení URSUS.

 

Oravská stolica bolo podobne ako väčšina ostaných žúp na severe Slovenska prakticky čisto slovenská a to aj čo sa týka šľachty. Na rozdiel od susedných stolíc Trenčianskej, Turčianskej a Liptovskej stolice však bola slabšie osídlená a žilo v nej aj menej šľachty. Vznik zemianstva na Orave bol oproti susedným stoliciam značne spomalený. Aj keď slovanské osídlenie Oravy je veľmi staré a dolná časť Oravy bola osídlená Slovanmi už v predveľkomoravskom období, bola však osídlená pomerne riedko.

Z roku 1355 pochádza donácia na zem v údolí Medvedzieho (dnes Medveckého) potoka, kde vznikla kuriálna dedina Medvedzie, dnes mestská časť mesta Tvrdošín, ktorá patrila rodu Medvecký. Túto donáciu udelil kráľ Ľudovít I. Ladislavovi a Urbanovi Medveckému, dovtedajším poddaným Oravského panstva,, ktorých zároveň povýšil do šľachtického stavu.

V roku 1510 sa Malý Bysterec dostal najprv do rúk liptovského rodu Smrečanský. A v roku 1533 ho daroval Ján Zápoľský Jánovi Medveckému. V roku 1547 sa Malý Bystrerec spomína ako majetok Pavla Medveckého (Pawel Medweczky), okrem neho sa tam spomínajú aj Ladislav a Gašpar Medvecký.

Medvecký boli početná, značne rozvetvená zemianska rodina, písali sa aj ako Medveczky, Medwecky, Medweczky. Rod Medvecký sa delil na vetvy s prímenami  ako Gašparovie, Matejovič, Ursíni, Balážovie, Medvedzi, Kubovie, Tomovič, Lavrovič, Sitárik, Ollík, Rapák, Kukla, Lacko, Hrebenár, Bachár, Janček, Boršuk, Benko, Martinek, Michalek, Paterek, Pavlík, Heretík, Kukla, Páterek , Beňo, Ferčík, Mikuška, Kubický, Miklušovie, Huráčik a Fridrich. V roku 1745 bolo na Orave 45 zemianskych rodín s menom Medvecký. Rod Medvecký sa rozšíril aj do iných stolíc ako napr. Spišskej, Trenčianskej, Liptovskej alebo Zvolenskej stolice, ale aj na dolnú zem a do celého sveta.  A v roku 1778 bolo len v samotnom Medvedzí 36 rodín s tým tom menom. Niektorí zemania z tohto rodu pôsobili v stoličnej správe Oravskej stolice, ako napr. Michal Medvecký, ktorý bol slúžny v roku 1617 alebo Ladislav Medvecký, ktorý bol slúžny a stoličný prísediaci v roku 1713. V súpise šľachty Oravskej stolice z roku 1845 sú v dedine Medvedzie uvedení len zemania z rodu Medvecký. A to z vetiev s prímenami Rapák, Kukla, Lacko, Heretík, Ollík, Huta, Bachár, Janček, Boršuk, Benko, Martinek, Kančik, Michalek, Paterek, Pavlík atď.. V uvedenom súpise sú zemania z rodu Medveckí uvedení aj v ďalších oravských obciach a to v mestečku Tvrdošín, v mestečku Trstená, v Krásnej Hôrke, v Oravskom Podhradí, v Bobrove a v Ústí. Súpis z roku 1828 zachytáva rod Medvecký v kuriálnej dedine Malý Bysterec. Rod Medvecký patril medzi tie zemianske rody, ktoré si zachovali slovenské povedomie aj v čase maďarizácie a viacerí členovia rodu sa angažovali v národnom hnutí. Z nich je treba spomenúť najmä etnografa, historika, národovca Karola Antona Medveckého, ktorý bol v roku 1918 jedným zo signatárov Martinskej deklarácie, tajomníkom Slovenskej národnej rady a členom Revolučného národného zhromaždenia. Neskôr pôsobil tiež ako referent pre cirkevné záležitosti na Ministerstve s plnou mocou pre správu Slovenska. Bol autorom štvorzväzkového diela Slovenský prevrat.

Treba spomenúť aj kpt. Mieczysława Medweckiego pilota poľskej armády, ktorý padol v II. Svetovej vojne ako prvý poľský pilot.

Rod Medvecký má na Orave dodnes veľa potomkov a to nielen  v samotnom Medvedzí a v ďalších oravských a slovenských obciach, ale aj v celom svete.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?